Centrum Optyki i Słuchu - Gabinet audiometryczny

Świat jest wypełniony dźwiękami. Małżowina uszna wyłapuje fale dźwiękowe i kieruje je poprzez przewód słuchowy na błonę bębenkową. Błona zaczyna wibrować, wprawiając w ruch trzy kosteczki słuchowe. To właśnie tutaj, w uchu środkowym wibracje powietrza zamieniane są na drgania mechaniczne i przekazywane dalej do części ucha zwanej ślimakiem. Wprawione w drgania komórki rzęskowate przesyłają impusy do muzgu za pomocą włókien nerwowych. We właściwych obszarach mózgu impulsy są rozszyfrowywane i interpretowane jako różne dźwięki.

budowa ucha

Uszy pełnią więcej funkcji, niż się nam wydaje. Odpowiadają za odbiór mowy, muzyki i innych dźwięków. Służą także do orientacji i lokalizacji. Ważną funkcję pełni słyszenie kierunkowe, które często staje się nieocenionym kierunkowskazem. Krótko mówiąc: dobry słuch wzbogaca życie w każdym aspekcie, dostarcza przeżyć, a także gwarantuje bezpieczeństwo.

 
Czynniki wpływające na utratę słuchu:

W przypadku większości ludzi wraz z wiekiem zdolność słyszenia ulega osłabieniu. 
Ten stan rzeczy może mieć wiele przyczyn.

- Niedosłuch starczy

W tym przypadku, wraz z wiekiem (od ok. pięćdziesiątego roku życia) pogarsza się funkcjonowanie komórek rzęskowych. W większości przypadków najsilniej dotyka to zdolności słyszenia wyższych dźwięków – np. dźwięku dzwoniącego telefonu lub dzwonka do drzwi. Nadążenie za tokiem rozmowy odbywającej się w większym gronie jest często możliwe tylko przy maksymalnym wytężeniu słuchu. Co gorsza, głośne dźwięki mogą być odbierane jako bardzo nieprzyjemne.

- Ubytki słuchu spowodowane hałasem

Ten rodzaj schorzenia możemy określić mianem „najnowocześniejszej” odmiany niedosłuchu. Jest to nie tylko jedna z najczęstszych chorób zawodowych, lecz także i skutek oddziaływania źródeł hałasu, tak szeroko rozpowszechnionych w naszym nowoczesnym społeczeństwie. Hałas jest także przyczyną powolnego, lecz ciągle postępującego rozwoju schorzenia: pogarszanie się słuchu jest coraz częściej stwierdzane u ludzi młodszych, co jest związane ze wzrastającym obciążeniem słuchu. Znaczącym przykładem może być np. zbyt głośne słuchanie muzyki. W stadium początkowym tej dolegliwości osłabienie słuchu dotyczy dźwięków wysokich, później jednak osłabieniu ulega także zdolność słyszenia dźwięków o średnich częstotliwościach.

W obydwu przypadkach nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają wyraźnie polepszyć zdolność słyszenia. 
Badania wykonywane przy pomocy specjslistycznych aparatów SIEMENS pozwala na szybkie ustalenie jakości słuchu.
 
Jak działa słuch ?
 

 

Ubytek słuchu:
 

 

Zapraszamy na bezpłatne badanie słuchu w naszym gabinecie.

Wykonujemy odpłatne badanie słuchu i dobór aparatów słuchowych w domu klienta.

Prosimy o telefoniczne uzgodnienie terminu badania pod numerem tel. 42 630 66 25 lub 517 793 557

OPTOTON - widzisz i słyszysz wyraźnie